Biserica "Sfantul Nicolae-Vladica” in perioada interbelica

La rasarit de Colina Bucuriei din Bucuresti, pe bulevardul Regina Maria, se ridica semeata Biserica "Sfantul Nicolae-Vladica". Dupa nume, ar indica o istorie legata de un vladica, adica un arhiereu care va fi fost sau ar fi ridicat acest frumos lacas de cult. In fapt, pe la 1761, calugarul minorit Blasius Kleiner mentioneaza despre "biserica Vladicai" din tigania Mitropoliei. La vremea aceea, intaistatator al Mitropoliei Ungrovlahiei era bogatul, carturarul si intreprinzatorul Neofit Cretanul, profesorul lui Alexandru Mavrocordat. Probabil ca acest ierarh fusese cel care ridicase lacasul de cult pe locul ocupat de actuala biserica. Ulterior, la 1794, protopopul Stoica ii daruia cateva obiecte de cult, iar pe la 1894-1895 in apropierea acesteia se ridicau casele preotesti.

Spre sfarsitul sec. al XIX-lea, vechiul lacas ajunsese in stare de ruina, in contextul sistematizarii urbane initiate de regele Carol I, venindu-se cu ideea demolarii si ridicarii unei alte biserici. Insa fondurile financiare care necesitau aceasta constructie au fost gasite de Mitropolie si Primaria Bucuresti prin strangerea averii pe care il avea vechiul asezamant cu cel al fostului Schit "Sfantul Nicolae din Prund", situat odinioara in spatele actualului Palat de Justitie. La 1 iulie 1902 a fost pusa piatra de temelie, pentru ca la 7 noiembrie 1904 impozanta Biserica "Sfantul Nicolae Vladica" sa fie finalizata. Lacasul a fost ridicat dupa planurile arhitectului belgian Eduard Leboeuf, in forma de cruce, in stil bizantin, cu o masiva turla pe naos, cu accente ale arhitecturii neo-romanesti si multiple motive sculpturale pe fatade. Pictura a fost realizata in ulei, de pictorii Eugeniu Voinescu si Romeo Girolamo, iar mobilierul din lemn de nuc la penitenciarul din fosta Manastire Mislea. Inainte de 1948, parohia se intretinea din veniturile pravaliilor ce le detinea pe Lipscani si din arenda unor proprietati funciare, iar slujbele erau acompaniate de corul Seminarului "Nifon Mitropolitul", din apropiere.

Adrian Nicolae Petcu

Sursa: ziarullumina.ro