Sfantul Dimitrie cel Nou

Sfantul Cuvios Dimitrie cel Nou este praznuit pe 26 octombrie. Moastele sale se afla in Catedrala patriarhala din Bucuresti. Putini stiu ca moastele Sfantului Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucurestilor, au ajuns la Biserica Sfantul Nicolae Vladica de pe strada 11 iunie in anul 1989. Care a fost motivul? In luna octombrie a anului 1989 se fixase o sesiune a Marii Adunari Nationale.

Mentionam ca in acea perioada Camera Deputatilor se afla in Palatul Patriarhiei. Ca oficialii sa nu intalneasca pelerinii care urmau sa vina sa-l cinsteasca pe Sfantul Dumitru, s-a hotarat mutarea moastelor Sfantului Dimitrie cel Nou la Biserica Sfantul Nicola Vladica. Sunt persoane care sustin ca Sfantul Dimitrie s-a suparat atat de mult, incat a grabit trecerea lui Ceausescu la cele vesnice, la putina vreme dupa ziua praznuirii lui.